Szabadidősport – Eredményes közösségépítés

Ősszel jön a 21 napos kihívás folytatása!

Az Aktív Magyarország Program támogatásával megvalósuló 21 Napos Kihívás tavaszi kiírása minden korábbi eredményt felülmúlt: négyszeresére nőtt a résztvevők száma, több mint 25 ezer teljesítést regisztráltak, és 626-an teljesítették sikeresen a kihívást. A rekordokat hozó programsorozat tapasztalatairól, a futóközösségek erejéről és az őszi folytatásról beszélgettünk Antal Ferenccel, a Szabadidősport-eseményszervezők Országos Szövetségének (SZEOSZ) elnökével.

– Lezárult a 21 Napos Kihívás tavaszi programsorozata. Milyen mérleggel zárják a második kiírást?

– Minden szempontból sikeresebbnek érzem a tavaszi kihívást, mint az első, őszi fordulót. Több mint húsz helyszínen zajlott a program, és nagy előrelépés volt, hogy a résztvevők már nemcsak reggel, hanem este is teljesíthették a napi két kilométert. A számok önmagukért beszélnek: az ősszel 670 résztvevő kapcsolódott be legalább egyszer a programba, tavasszal viszont már 2440-en. Ez közel négyszeres növekedés, ami azt mutatja, hogy egyre többen fedezik fel a kezdeményezés értékét.

– Mennyire sikerült elérni az eredeti célt, vagyis hogy a mozgás szokássá váljon a résztvevők életében?

– A 21 Napos Kihívás lényege pontosan ez. A résztvevőknek 21 egymást követő munkanapon kellett teljesíteniük a távot, de valójában 63 napon át lehetett csatlakozni és újrakezdeni a kihívást. Több mint 25 ezer teljesítést regisztráltunk, ami azt jelenti, hogy átlagosan minden résztvevő tíznél is többször mozdult meg. A legnagyobb öröm mégis az, hogy 626-an teljesítették sikeresen a teljes kihívást, miközben ősszel még csak 167-en jutottak el idáig. Több mint hatszáz ember életének részévé vált a rendszeres mozgás, és ez számunkra a legfontosabb eredmény.

– Mit mutatnak a települések közötti verseny eredményei?

– Azt látjuk, hogy a program valójában közösségeket épít. Marcali megvédte első helyét, mögötte Szarvas és Tiszavasvári végzett. De nem is feltétlenül a helyezések a legérdekesebbek, hanem az, hogy ezekben a városokban valódi futóközösségek alakultak ki. Az emberek motiválják egymást, együtt mozognak, beszélgetnek, figyelnek egymásra. A tapasztalat azt mutatja, hogy különösen a kisebb és közepes méretű településeken működik jól ez a közösségépítő erő.

– Mi következik a program számára, lesz folytatás?

– Természetesen. Az őszi kihívás szeptember 7-én indul, és egészen december elejéig tart majd. A cél változatlan: minél több embert kimozdítani otthonról, és megmutatni, hogy az egészségért nem kell drága felszerelés vagy különleges körülmények. Elég napi fél óra, egy közeli futókör és egy kis elszántság. Bízunk benne, hogy ősszel még több település, közösség és résztvevő csatlakozik a mozgalomhoz.